PRZECHOWALNIA OPON

przechowalnia oponJazda na oponach dedykowanych do konkretnych warunków atmosferycznych w znaczący sposób poprawia nasze bezpieczeństwo za kierownicą. Posiadanie dwóch kompletów opon wiąże się jednak z koniecznością przechowywania jednego, gdy z niego nie korzystamy. Wbrew pozorom opony, a właściwie guma, z której są one wykonane, to dosyć delikatna materia, która wymaga odpowiednich warunków przechowywania. Składowanie opon przez kilka zimowych bądź letnich miesięcy w niewłaściwy sposób i w nieodpowiednich warunkach może przyczynić się do szybszego starzenia gumy, jej degeneracji lub nawet trwałego odkształcenia opon. Dlatego, jeżeli chcemy, aby nasze zimowe/letnie opony posłużyły nam przez kilka sezonów i zachowały swoje optymalne właściwości przez cały czas, musimy zapewnić im właściwe warunki przechowywania. Zapraszamy do skorzystania z oferty Wulkanizacji MC Plus Gdańsk – dedykowana przechowalnia opon.

Najistotniejszym czynnikiem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie miejsce na przechowywanie opon, jest to, aby było ono pozbawione dostępu światła słonecznego. Promieniowanie UV uszkadza gumę i przyczynia się do jej szybszego starzenia. Guma opony nie lubi również kontaktu z chemikaliami, które często zanieczyszczają podłogę garaży lub są składowane bezpośrednio przy oponach. Zwróćmy również uwagę, aby opony nie były przechowywane w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła, jak rury czy piece. Chcąc zapewnić oponom optymalne warunki, powinniśmy dodatkowo zadbać, aby w pomieszczeniu, nie było nadmiernej wilgoci. Z tego względu niewskazane jest przechowywanie opon pod zadaszeniem na wolnym powietrzu. Optymalnym rozwiązaniem jest zamknięte, wentylowane pomieszczenie.

Przechowalnia opon – zasady składowania

Komplet opon możemy przechowywać na felgach lub bez nich. Nie ma jednoznacznych wytycznych, który sposób jest lepszy, ale warto zwrócić uwagę, że dwa komplety opon z felgami to bardziej praktyczne rozwiązanie. Ponadto zdejmowanie i zakładanie opon na felgi z pewnością nie przyczynia się do poprawy ich kondycji. Jeżeli opony są założone na felgi powinniśmy przechowywać je ułożone poziomo na stosie.

Musimy jednak pamiętać, aby raz na kilka tygodni zamieniać je miejscami. Dzięki temu unikniemy niebezpieczeństwa trwałych odkształceń opony, która leży na samym dole. Z tego względu najlepszym urządzeniem do magazynowania opon z felgami są specjalne stojaki. Dzięki nim opony nie stykają się i nie ma konieczności ich przekładania. Opony wraz z felgami można również zawiesić, korzystając z odpowiednich wieszaków lub ustawić pionowo. Eksperci MC Plus Gdańsk zalecają, aby opony niezałożone na felgi ustawić pionowo i raz na kilka tygodni przekręcać je w celu uniknięcia trwałych odkształceń. W tym wypadku niepolecane jest układanie opon na stosie, a tym bardziej ich wieszanie.

Niezależnie od tego, w jaki sposób przechowujemy opony, dobrym pomysłem będzie zakup specjalnych pokrowców, które chronią przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Pamiętajmy, aby po zdjęciu opon z samochodu, szczególnie po zimie, opłukać je wodą z detergentem oraz sprawdzić, czy w bieżniku nie tkwią żadne ciała obce a jego głębokość jest wystarczająca. Dobrym pomysłem jest również natarcie opon środkami do konserwacji. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad odpowiedniego przechowywania opon sprawi, że zachowają one swoje optymalne właściwości i posłużą nam w dobrej kondycji przez kilka sezonów.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Call Now Button